Terrária

Suchozemské želvy Testudo hermanni, graeca a marginata chovám v teráriu do věku dvou až tří let, podle velikosti a druhu. Po vyklubání z vajíčka ponechám vylíhnuté želvičky ještě asi tři dny v inkubátoru v teplotě 31 – 33 °C a vlhkosti 95%, pak je umístím do terárií, kde mají lepší podmínky než ve venkovních výbězích. Terárium pro malé želvičky má výhody jak praktické, tak bezpečnostní. Hlavní důvod: výživa, přehled o každé jednotlivé želvičce, stálá teplota, vlhkost. Celkově mám lepší přehled jak se v teráriu chovají, konzumují potravu, rostou atd.. Netvrdím však, že je nedávám ven. Když je příjemné počasí, přendám želvičky do bedýnek, dno podložím čerstvou trávou v dostatečné vrstvě a přesunu je na ranní nebo odpolední sluníčko asi tak na hodinu. Poté je umístím do stínu (samozřejmě podle počasí). V létě nedávám želvičky na sluníčko od 10 -16 hodin. Jestli Vám to možnosti dovolí, dávejte želvičky na sluníčko. Můžete už na jaře a po celé léto. Určitě jim to prospěje. Teploty ve stínu nejsou moc důležité, želvička se nahřeje už při teplotě okolo 15 0C. Musí však svítit sluníčko. Nemá význam dávat do terária vyhřívací kameny, kabely ani jiné podobné zařízení. K vyhřívání želvičky v teráriu slouží pouze žárovka přiměřené watáže. Na malé želvičky používáme
25w – 40w žárovky, aby se nepřehřály. Později můžeme watáž přidávat.

{gallery}terarium{/gallery} 

Výběhy

Želvy dávám do venkovních výběhů až v 2-3 letech, do tohoto věku je chovám raději v teráriu.
Malé želvy stáří 2-3 roky (dle velikosti) dávám do venkovních výběhů vždy po odzimování, to je asi na konci února až března, kdy je ještě chladné až velmi chladné počasí (v noci jsou teploty pod bodem mrazu). Uložím je do ubikace (boudy), kde se želvy zahrabou do podestýlky (nejlepší jsou dubové a bukové listy, nepoužívat listy z ořechu).
V případě mrazů zkontrolujte zda jsou želvy zahrabané dostatečně hluboko. V boudách nemám dna jelikož by želvy měly v chladných a mrazivých dnech potíže a nemohly by se zahrabat.
V březnu až v dubnu vylézají ze zimních úkrytů. První opouštějí zimoviště želvy druhu marginata pak greaca a naposledy hermanni. Testudo hermanni opouští zimoviště často až v květnu, dle počasí. Želvy od věku tří let nechávám venku po celý rok i za nepříznivých klimatických podmínek.
Zdravým želvám chovaným venku to nevadí. Želva chovaná v teráriu tyto podmínky nepřežije, proto je dávám nastálo ven ještě v době zimování.

{gallery}vybehy{/gallery} 

 
 
< Zpět na "Chované druhy"                Pokračovat na "Reference" >

Přihlášení

Facebook

Můžete nás podpořit také na Facebooku

 

 

 
 

On-line uživatelé

Právě přítomno: 64  hostů a 4  členi